čo ma dnes nahnevalo-alebo:filozofia x veda

Autor: miroslava tomaníková | 1.8.2006 o 18:19 | Karma článku: 3,94 | Prečítané:  1241x

Prihlásila som sa na jednu nemenovanú doménu a tam som našla nejaké filozofické fórum.Hneď prvá téma bola filozofia x veda.Chlapec tvrdil,že už v súčasnej dobe neexistuje,keďže nedokáže pochopiť vedu a filozofovia za vedcami inteligenčne značne zaostávajú (týkalo sa to najmä filozofie vesmíru a vedy,ktorá sa samotným vesmírom zaoberá).No nebudem tvrdiť,že ma to nenahnevalo a tak som sa pustila do obhajoby filozofie.

1.Prečo by filozof nemohol pochopiť vedca?Určie,nájdu sa aj takí,ktorí rôznym vzorcom a čísliciam a kadečomu inému nerozumejú,otázka je však-či preto,že nemôžu alebo preto,že nechcú a svoje pole pôsobnosti nachádzajú inde...Dovolím si tvrdiť,že existuje aj dosť vedcov,ktorých genialita je síce nesporná,ale akonáhle sa pohneme smerom k stále všeobecnejším pojmom,aj mnohí z nich začnú zaostávať...

2.Veď predsa všetky vedy vychádzajú z filozofie a bez nej by ani neexistovali.

3.Filozofia funguje na zovšeobecňovaní vedeckých pojmov,pretože filozofia sa už odpradávna snaží dospieť k tomu "najvyššiemu" najvšeobecnejšiemu.A tak zovšeobecňuje výsledky vedy-napr.to čo v biológii predstavuje mutácie a vo fyzike fluktuácie,vo filozofii je zachytené v pojme náhody.

4.Veda používa pojmy ako dôkaz,náhoda,fakt...čo však tieto slová vlastne zanemnajú a kedy ich môžeme konštatovať,nad tým sa už nezamýšľa-to je úlohou filozofie.

5.Veď predsa existujú filozofie,ktoré s vedou často veľmi úzko spolupracujú-scientistické filozofie a za vedou určite nezaostávajú.

Je pravda,že existujú aj také filozofie,ktoré sa od vedy priamo dištancujú,pretože jej pripisujú vinu za súčasný-či už morálny alebo ekologický stav spoločnosti a celého sveta.Musím priznať,že podľa mňa to nie je zrovna neodôvodnené.Problém samotný by však nebol vo vede,ale v tom,že filozofia nezanikla,ale je ZANEDBÁVANÁ práve vďaka takým ľuďom,ktorí tvrdia,že v súčasnom svete už pre ňu nie je miesto.Už len historický vývoj je však nesporným dôkazom,že postrádanie filozofie-ako kritického rozmýšľania o dnešnom stave sveta,každodenných problémoch,čohokoľvek a jednostrané rozvíjanie vedy a techniky naozaj nevedie k ničomu dobrému.

Ľudia v dnešnej dobe málo rozmýšľajú.Nielen preto,že majú nedostatok času,ale aj preto,že celkový priestor pre život a  rozmýšľanie je zaplnený neskutočným kvantom informácií,ktoré nasávajú ako špongie bez toho,aby sa vôbec zamysleli nad tým,aký význam majú,či sú potrebné a sú k tomu vedení už od školského veku.Čo však spôsobilo tento informačný boom?Veda a technika...A tak sa ocitáme v začarovanom kruhu.Pretože veda a technika kráčajú stále rýchlejším tempom a úloha filozofie je zanedbávaná,stále viac sa prehlbuje rozdiel medzi akousi psychickou duševnou alebou filozofickou úrovňou človeka (nazvite si to ako chcete) a jeho technickými a vedeckými zručnosťami a znalosťami. Pochopiteľne dôsledky nie sú nijako zvlásť priaznivé a nemienim ich tu rozpisovať,stačí sa len pozrieť okolo seba.

Nechcem pôsobiť ako moralizátor,vidím to však tak,že pokiaľ sa tieto dve toľko omieľané oblasti našeho života nevyrovnajú,nezosúladia a nenájdu určitú spoločnú cestu a reč,asi ani nebudeme môcť očakávať výrazné zlepšenie (a teraz nehovorím o životnej úrovni,ekonomickom zabezpečení a pod.)

Kto chce ,k "mŕtvej" filozofii si cestu nájde,stačí keď otvorí oči a začne rozmýšľať.


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?